Funkcjonalne schody – o czym należy wiedzieć?

Schody to coraz częstszy element w naszych domach i mieszkaniach. Nierzadko uważane są za ich ozdobę, co jest w pełni uzasadnione. Warto jednak pamiętać, że podstawową cechą schodów powinna być ich funkcjonalność. Nawet niewielki błąd podczas projektowania lub montażu schodów może sprawić, że w przyszłości będzie się z nich bardzo trudno korzystało. Zobacz, o czym warto pamiętać planując schody.

Wygląd

Wbrew pozorom wygląd schodów ma wpływ nie tylko na ogólna prezentację wnętrza, ale również na ich bezpieczeństwo. Warto dokładnie przemyśleć jak powinny wyglądać schody, aby w przyszłości móc z nich wygodnie korzystać. Wymarzone kręte schody przypominające wejście na szczyt latarni morskiej, świetnie się będą prezentowały, ale na co dzień mogą okazać się niezbyt przyjazne dla użytkowników.

Stopnie

Bardzo duży wpływ na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania schodów ma wymiar stopni. Już niewielkie różnice w wysokości poszczególnych stopni sprawiają, że chodzenie po schodach staje się mało przyjemne. Również zbyt wąskie i płytkie stopnie mogą sprawiać kłopoty podczas wchodzenia i schodzenia po schodach.

Kształt stopni

Dziś bardzo modne stały się schody gięte drewniane, w których przypadku stopnie nie są prostokątne, ale bardziej przypominają kształtem trójkąty. Warto zwrócić uwagę na to, aby szersza część stopnia pozwalała na bezpieczne poruszanie się po schodach wszystkim domownikom i gościom niezależnie od ich wieku.

Balustrada

W ostatnim czasie bardzo modne stały się schody bez balustrady i poręczy. Wprawdzie wyglądają one bardzo ładnie, niemniej jednak ich bezpieczeństwo pozostawia sporo do życzenia.

Projektując i montując schody należy pamiętać, że mają one pięknie wyglądać, ale przede wszystkim zapewnić wygodną komunikację między piętrami. Ponieważ schody zazwyczaj robi się raz, warto zadbać o to, by można z nich było bezpiecznie korzystać przez długie lata. Już na etapie projektowania należy wziąć pod uwagę, że z biegiem czasu w domu mogą pojawić się dzieci, które z pewnością chętnie będą biegały po kolejnych stopniach. Nie można też zapomnieć, że wraz z upływem czasu każdy z domowników starzeje się, a tym samym pojawiają się problemy związane z poruszaniem się. Osoby w starszym wieku mogą mieć problem z korzystaniem ze schodów bez poręczy czy takich, które mają zbyt stromo ułożone stopnie.