Bezpieczne i wygodne schody – co warto wiedzieć

Dziś, kiedy modne są nie tylko piętrowe domki jednorodzinne, ale również wielopoziomowe mieszkania, schody stały się bardzo ważnym ich elementem. O ile jeszcze do niedawna były umieszczane z boku i ich głównym zadaniem było umożliwienie komunikacji między kondygnacjami, o tyle obecnie stały się w wielu domach jednym z elementów zdobiących przestrzeń. Jeśli również w swoim domu planujesz umieszczenie schodów, musisz pamiętać, że liczy się nie tylko ich wygląd, ale również funkcjonalność i bezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że istnieje lista warunków, które powinny być spełnione, aby schody były wygodne, bezpieczne i funkcjonalne.

Szerokość schodów

Jednym z warunków, jakie powinny spełniać schody jest odpowiednia szerokość każdego stopnia. Zaleca się, aby schody nie były węższe aniżeli 80 cm, a jeśli to możliwe warto pokusić się o stopnie o szerokości 100-120 cm. Szerokość stopni decyduje w dużej mierze o wygodzie i funkcjonalności schodów. Warto zdać sobie sprawę z tego, że na szerokich stopniach łatwiej jest się wyminąć dwóm osobom, co jest ważne, gdy w domu mieszka więcej osób. Ponadto szerokie schody ułatwiają poruszanie się również osobom starszym.

Ilość stopni w biegu

Pokonywanie schodów to spory wysiłek, dlatego też w przypadku wysokich kondygnacji stosuje się podział schodów na biegi i spoczniki. Zakłada się, że w każdym biegu nie powinno być więcej niż 17 stopni. Po pierwszej części powinien znaleźć się spocznik, na którym osoba wchodząca lub schodząca może chwilę odpocząć.

Wymiary stopni

O tym czy na schody Lubin można wejść bez problemów decydują również wymiary poszczególnych stopni. Optymalna wysokość stopnia powinna być dostosowana do standardowej długości kroku ludzkiego – przyjmuje się, że jest to 14-16 cm. Równie ważna jak wysokość stopnia jest też jego głębokość. Tutaj fachowcy zalecają stopnie o głębokości 25-30 cm. Warto przy tym pamiętać, że najwygodniej chodzi się po stopniach o jednakowej wielkości. Nawet niewielkie różnice w wysokości poszczególnych stopni mogą sprawić sporo kłopotu osobom z nich korzystającym na co dzień.

Kat nachylenia stopni

Kolejnym wymiarem, który decyduje o wygodzie korzystania ze schodów jest kąt ich nachylenia. Warto pamiętać, że strome schody są nie tylko niewygodne w poruszaniu się po nich, ale dodatkowo mogą być niebezpieczne. Dlatego tez zaleca się, aby kąt nachylenia wynosił 30-35 stopni, co gwarantuje wygodę korzystania z nich.

Balustrada

Dziś bardzo modne są schody bez balustrady. Niemniej jednak warto zdawać sobie sprawę, że balustrada to gwarancja bezpieczeństwa. Decydując się na budowę schodów należy brać pod uwagę również to, że ktoś może się na nich poślizgnąć i wówczas balustrada może uratować taką osobę od niebezpiecznego upadku. Poza tym umiejętnie dobrana balustrada może dodatkowo ozdobić schody i całe pomieszczenie.

Wybór schodów do domu lub mieszkania wcale nie jest prosty. Musisz bardzo dokładnie zastanowić się jak powinny one wyglądać oraz czego od nich oczekujesz. Schody mogą stać się prawdziwą ozdobą każdego domu, albo sprawić, że odwiedzanie pokoju na piętrze stanie się koszmarem. Dlatego, jeśli nie jesteś pewien swojego wyboru zapytaj osobę znającą się na rzeczy.