Drewno – najlepszy materiał na schody

Obecnie w sklepach budowlanych dostępnych jest wiele bardzo różnych materiałów przeznaczonych na budowę schodów. Można wybrać drewno, kamień, płytki ceramiczne, a nawet tworzywa sztuczne imitujące szkło. Każdy z tych materiałów ma swoich zwolenników, niemniej jednak drewniane schody nadal pojawiają się w naszych domach najczęściej. Zobacz, dlaczego Polacy tak chętnie wybierają drewno.

Wygląd

Przede wszystkim schody drewniane wspaniale się prezentują w każdym wnętrzu. W przypadku domów i mieszkań dodają im ciepła i nadają miłą atmosferę. Ponadto drewno ma bardzo szeroką gamę kolorystyczną, co sprawia, że świetnie sprawdza się w niemal każdej aranżacji mieszkania. W zależności od tego jaki gatunek drewna wybierzesz schody mogą mieć tradycyjny brązowy kolor, ale również oliwkowy, zielony a nawet czarny.

Funkcjonalność

Drewno to także bardzo wdzięczny materiał dla wykonawców schodów. Główną zaletą tego materiału jest możliwość stworzenia niemal dowolnego kształtu stopnia. Niezależnie od tego czy ma on być prostokątny, trójkątny czy owalny, z pewnością można dociąć odpowiednio drewnianą deskę. Ponadto drewno posiada również cechy fizyczne, które ułatwiają korzystanie z niego jako materiału do budowy schodów. W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że jest ono ciepłe w dotyku, więc świetnie sprawdza się w domach, gdzie są dzieci. Po wtóre drewno jest sprężyste i elastyczne, co sprawia, że amortyzuje ewentualny upadek.

Pielęgnacja

Drewno ma również tę zaletę, że jest łatwe w pielęgnacji. Zazwyczaj wystarczy umycie drewnianych powierzchni wodą z dodatkiem detergentu przeznaczonego do drewna, a podłogi wyglądają jak nowe. Warto także stosować specjalne pasty do podłóg drewnianych, które dodatkowo zabezpieczają je. Zaletą drewnianych powierzchni jest także możliwość odnowienia ich. O ile kamiennych czy ceramicznych powierzchni nie można odnowić, o tyle drewniane już tak. Warto zatem co kilka lat wycyklinować i powtórnie polakierować całą powierzchnię. Zabieg ten sprawi, że zarówno schody jak i podłogi drewniane będą wyglądały jak nowe.