Jakie drewno wybrać na schody?

W Polsce jednym z najpopularniejszych surowców do budowy schodów jest drewno. Schody drewniane doskonale się prezentują, są wytrzymałe, ciepłe i wygodne. Obecnie w sprzedaży jest wiele różnych gatunków drewna do wyboru, zobacz, na co zwrócić uwagę, aby w przyszłości nie było problemów z drewnianymi schodami.

Bez skaz

Pierwszym i najważniejszym warunkiem jaki musi spełniać drewno, które ma być zastosowane jako materiał do wykonania schodów to brak skaz. Nierównomierne słoje, pęknięcia czy sęki powinny od razu wzbudzić Twoją czujność. Drewno z takimi skazami jest mniej odporne, co może grozić powstawaniem pęknięć podczas obróbki, albo już podczas użytkowania. Brak skaz na drewnie to gwarancja trwałości i ładnego wyglądu.

Drewno lite czy klejone?

Na schody drewniane Wrocław najczęściej wybierane jest drewno lite, niemniej jednak w ostatnim czasie niektóre firmy do wykonania schodów wykorzystują również drewniane płyty klejone. Zarówno drewno lite jak i klejone ma swoich zwolenników. Zdaniem wielu płyty klejone są twardsze i bardziej odporne, z drugiej strony drewno lite jest bardziej elastyczne. Niezależnie jednak od tego, którą opcję wybierzesz, drewno to doskonały wybór.

Gatunki drzew

Jak wiadomo drewno dostępne w sprzedaży pochodzi z różnych gatunków drzew. Niestety nie wszystkie nadają się na schody. Ponieważ schody są zazwyczaj dość często użytkowane, drewno wykorzystane na ich budowę powinno odznaczać się twardością, wytrzymałością i odpornością na ścieranie. Wśród rodzimych gatunków drzew najlepiej wybierać drewno pochodzące z buków, jesionów i dębów. Na schody nieco rzadziej użytkowane np. na strych, można wykorzystać również drewno sosnowe. Poza rodzimymi gatunkami drewna, do wykonania schodów można również wykorzystać drewno egzotycznego pochodzenia. Wiele gatunków drewna egzotycznego jest twardszych niż rodzime gatunki, stąd też świetnie nadają się do wykonywania schodów. Ponadto drewno egzotyczne występuje w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Poza tradycyjnymi odcieniami brązu można tu znaleźć drewno w odcieniu oliwkowym, zielonym czy czarnym.